Kişisel Online Yayıncılık Deneyimi: Blog Sitesi

Zaman zaman kendinizi öylesine dolu ve coşkulu hissedersiniz ki yapmanız gereken şey duygu ve düşüncelerinizi insanlarla paylaşmaktır. Çevrenizde sizi anlayabilen insanların yer alması oldukça şanslı olduğunuz anlamına gelir. Peki ya çevrenizde sizi anlayabilecek insanlar konusunda sıkıntı çekiyorsanız? Merak etmeyin gelişen teknoloji sayesinde sizi anlayabilecek insanlara hatta kitlelere ulaşmak mümkün. Hatta size bir taraftan duygu ve düşüncelerinizi özgürce paylaşırken diğer taraftan da yazdıklarınızla ekonomik kazanç elde edebileceğinizi söylesek abartmış olmayız. Evet, kişisel masaüstü yayıncılık deneyimi olan blog yazarlığından ve nasıl bir blog sitesi sahibi olabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

Blog Sitesi Açmak

İnternet dünyasında düşüncelerinizi özgürce ifade edebilmek için öncelikle bir blog sitesi açmanız gerekir. Kendinize ait özgün kodlama ile bir blog sitesi oluşturabileceğiniz gibi, wordpress, blogger gibi platformları kullanarak da kendi blog sitenizi oluşturabilirsiniz. Oldukça zahmet gerektiren süreç sizi yanıltmasın, zahmetin sonunda kendi blog sitenize sahip olacaksınız o yüzden çekinmeyin. Bizimle iletişime geçerek, alanında uzman Ojovent ekibinin hizmetinize sunduğu, istediğiniz nitelik ve tasarımdaki blog sitesi ile hızlı ve zahmetsiz bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

İçerik

Blog sitesi sahibi olmanın en büyük avantajlarından birisi herhangi bir kurum ya da kurala bağlı olmadan istediğiniz şekilde herhangi bir kısıtlama olmaksızın istediğiniz türde içeriği yayınlayabilirsiniz. Bir taraftan yayınladığınız içerikle düşüncelerinizi yayınlama fırsatı bulurken diğer taraftan da takipçilerinize konu hakkında farklı bakış açıları kazandırabilirsiniz. Belirli bir konu hakkında içerikler üretmek size sadık bir takipçi kitlesinin oluşmasını sağlar. Örneğin, arabalar hakkında ürettiğiniz içeriklerinizi yayınladığınız blog sitesinde takipçileriniz o konuya ilgi duyan ya da merak eden bireylerden oluşacağı için blog siteniz aracılığıyla ilk aşamada belirli bir konsept üzerinden içerikler üretmek takipçilerinizle bağ kurmanızı kolaylaştırır. Planlı bir şekilde hareket ederek blog sitenizi herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan geliştirebilirsiniz.

 

İçeriklerinizi belli bir plan ve zaman dahilinde yayınlamak başarılı bir blogger için olmazsa olmaz altın kurallardandır.

 

 

 

Görsellik

İçeriklerinizi daha ilgi çekici hale getirmek için ilginç görsellerle desteklemeniz gerekir. Konu hakkında herhangi bir ilgisi bulunmayan bir ziyaretçi blog sitenizde görselle karşılaştığı zaman yazınızı tıklayıp göz atma ihtiyacı hissetmeli ve okumaya devam ederek blog sitenizde daha fazla vakit geçirmeye teşvik etmelisiniz. Ayrıca blog sitenizin şablonuna uygun çözünürlük ve boyutlarda resimler kullanarak profesyonel izlenimi uyandırabilirsiniz.

 

Bunları Yapmayın!

Öncelikle blog sitenizi kesinlikle herhangi bir ekonomik ya da ticari amaç için kazanç elde etmek için bir araç olarak görmeyin. Bunun yerine duygu ve düşüncelerinizi özgürce ifade edebileceğiniz, profesyonel manada herhangi bir beklentiye sahip olmadan amatör ruhunuzla stres atabileceğiniz bir mecra olarak görürseniz hayal kırıklığı yaşamazsınız. Diğer türlü para kazanmak için uğraştığınız bir işte para kazanamadığınız an ister-istemez hevesiniz azalacak belki de tamamen yok olacaktır. Eğer zaten işinizi severek yaparsanız, zamanla eksikliklerinizi gidererek kendinizi geliştirirseniz blog siteniz sizin için kazanç getirecektir. O yüzden aceleci davranmadan, herhangi bir karşılık beklemeden tamamen hobi amacıyla içeriklerinizi üretin.

Ramazan Erkan About the author
Yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.