Ojovent Yanıbaşınızda: Niçin e-Ticaret?

Çok eski çağlardan itibaren insanoğlu ihtiyaçlarının bir kısmını kendisi üretirken üretemediği ihtiyaçlarını takas ya da satın-alma yoluyla elde etmeye çalışmıştır. Takas ve satın-alma yoluyla ihtiyaçların karşılanmaya başlaması ticaret denilen kavramın ortaya çıkmasına ve zamanla belirli kurallar ve düzenlemeler ile gerek insanlar gerekse toplumlar arasında iyi ilişkilerin kurulmasını sağlamıştır. Eski çağlarda ticaret yollarının geçtiği yerler stratejik ve ekonomik olarak kıymetli bölgeler olarak göze çarpmaktadır. Ticaret yollarına sahip olmak uğruna geçmiş tarihlerde şiddetli savaşlar yaşanmıştır. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar olan süreçte ticaretin önemi her geçen gün artmıştır. Ticari faaliyetlerin yoğun olduğu toplumlar antik dönemlerden modern çağımız da dahil olmak üzere yüksek refah seviyesine erişmiş ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olmuşlardır.

Tarih boyunca ticaret kavramı da insanoğlunun uygarlık yolunda kat ettiği mesafelerden payını almış ve sürekli değişim ve gelişim göstererek günümüze kadar gelebilmiştir. İnternetin tüm dünyayı küçücük bir köye dönüştürdüğü günümüzde ise e-Ticaret kavramı ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda e-ticaret ve avantajlarını mercek altına alacağız.

 

Niçin e-ticaret?

Müşteriler Ne Düşünüyor?

Günümüzde bir çok müşteri satın almak istediği şeyleri internet üzerinden satın almayı tercih ediyor ve istatiklere bakılırsa daha da fazla insan internetten alışverişi tercih edecek gibi gözüküyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmanıza olanak sağlayan bir konsept olan e-ticaret hem satıcı hem de müşteri için avantajlar sağlıyor. Dilerseniz sağladığı avantajlara kısaca bir atalım.

Müşteriler internet üzerinden alışveriş yaparken istediğiniz nitelikteki ürünü en uygun fiyata tek tıkla alabilme imkanına sahip oluyor. Kısa zaman içerisinde onlarca farklı satıcı ve ürünü inceleyerek hoşuna gideni seçebiliyor. İnternet üzerinden alışverişi teşvik etmek için markalar ve satıcılar daha fazla kampanya düzenliyor.

Ödemeler genellikle kredi kartı üzerinden yapıldığı için taksitlendirme imkanı bulunuyor ve ödeme kolaylığı sağlıyor. Müşteri tek seferde satın alamayacağı ürünü taksitlendirerek satın almayı tercih ediyor. Bu nedenle de internet üzerinden alışveriş her geçen gün artarken, e-ticaret kavramı da gelişmeye devam ediyor.

 

Satıcılar Ne Düşünmeli?

Fiziksel mağazanızda satış yapmaya çalışmak müşteri kitlenizin sadece bulunduğunuz lokasyonla sınırlı kalmasına neden oluyor. E-Ticaret sunduğu imkanlarla kısıtlı satış bölgesini ortadan kaldırıyor. Bulunduğunuz coğrafyadan binlerce kilometre öteden bile insanların sattığınız ürünlerden haberdar olmasını sağlayarak daha geniş bir satış ağına oturduğunuz ekran karşısından sahip olabiliyorsunuz.

Ürünlerinizi internet siteniz üzerinde sergilediğiniz için pahalı dükkan masraflarından kurtulabilirsiniz. Sağladığı bütün bu avantajların yanısıra daha az eleman çalıştırarak da karlılığınınızı arttırabilirsiniz. Stok durumunuzu ve mal girdi-çıktılarınızı e-ticaretin sunduğu yazılımlar sayesinde daha disiplinli bir şekilde kayıt altına alarak işinizi garantiye almış olursunuz. Müşterilerle olan ilişkilerinizi daha kurumsal hale getirerek markanızın itibarını ve güvenilirliğini arttırabilirsiniz.

Fiziksel mağazalar belirli bir iş konseptine sahip olması gerekirken, e-ticaret sitelerinde istediğiniz ürünü pazarlayabilirsiniz. Örneğin; kıyafet sattığınız bir mağazada elektronik ürün pazarlamanız oldukça garip bir davranış olacaktır ve müşterilerinizin gözünde markanızın prestijinin azalmasına sebep olacaktır. e-ticaret yaptığınız dijital mağazanızda ise sattığınız ürünleri kategorilere ayırarak istediğiniz şekilde satışa sunabilirsiniz. Dijital dünyanın sunduğu sosyal medya gibi pazarlama araçlarını daha etkili bir şekilde kullanarak cironuzu yükseltebilir ve işinizin geleceğini planlayabilirsiniz.

 

e-ticaret

Özetlemek Gerekirse;

Müşteri Açısından;

 • Daha uygun fiyat
 • Daha Rekabetçi Ortam (Birden fazla satıcı aynı ürünü farklı fiyatlara satabiliyor.)
 • Daha fazla seçenek (Tasarım, nitelik, renk ve beden gibi.)
 • Tek tıkla sipariş verebilme
 • Sorunsuz iade veya değişim süreci
 • Daha fazla ödeme seçeneği (kredi kartı, taksit, havale, kupon gibi)

Satıcı açısından;

 • Daha az maliyet (eleman sayısı, sergi ve dekorasyon masrafları)
 • Daha geniş bir Pazar (Bulunduğunuz yerden istediğiniz yere gönderim imkanı)
 • Gelişmiş Reklam Olanakları (İnternet üzerindeki bir reklamlar, sosyal medya.)
 • E-ticaret yazılımları sayesinde daha disiplinli stok ve mal girdi-çıktı takibi
 • İstediğiniz ürünü özgürce pazarlama imkanı
 • İstatistikler eşliğinde işinizi planlama ve yönetme olanağı

 

Aklınızdaki iş modeli her ne olursa olsun, e-ticaret’in avantajlı dünyasına katılmak, satışlarınızı artırmak ve geleceğe güvenle bakabilmek için Ojovent’in sunduğu OJO-Commerce hizmetiyle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Ramazan Erkan About the author
Yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.